Jak zrobić domowe środki czystości?

Niektóre składniki w naszym domu, takie jak soda oczyszczona, czy ocet mają właściwości czyszczące, podobne jak środki czystości ze sklepu. Ich podstawową zaletą jest niska cena i przyjazność dla środowiska. Następnym razem, gdy przyjdzie czas domowych porządków, ale nie masz ulubionego środka czyszczącego, wypróbuj jeden z przepisów na domowe środki czyszczące, które poznasz w poniższym artykule. 

Zapachowy uniwersalny środek czyszczący

Potrzebujesz:

– pół szklanki octu
– pół szklanki wody
– skórka z cytryny
– gałązka rozmarynu (opcjonalnie)

Wymieszaj powyższe składniki i wlej do butelki z rozpylaczem. Wstrząśnij, a następnie pozostaw na kilka godzin, by płyn nabrał pięknego zapachu cytryny i rozmarynu. Możesz go użyć do usuwania kamienia, czyszczenia pojemników na śmieci, i wycierania uporczywych zabrudzeń. Oprócz świeżego zapachu skórka cytryny może pomóc zwiększyć moc czyszczenia. Uwaga: niektórzy producenci zalecają, aby nie używać octu na powierzchniach swoich urządzeń.

Środek do czyszczenia i kuchni

Potrzebujesz:

– 4 łyżki sody oczyszczonej
– 1 szklanka ciepłej wody
Soda oczyszczona wystarczy, aby wyczyścić blaty kuchenne, urządzenia i wnętrze lodówki. Jest też doskonałym środkiem, by nadać połysku zlewozmywakom i urządzeniom ze stali nierdzewne. Aby odpowiednio zadziałała, użyj domowego roztworu sody oczyszczonej powyżej lub wsyp sodę oczyszczoną bezpośrednio z opakowania do odpływu lub kosza na śmieci w celi usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Aby usunąć plamy ze stali nierdzewnej, przygotuj gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy dodać niewielką ilość wody do odpowiedniej ilości sody oczyszczonej. Nałóż powstałą mieszankę wilgotną szmatką i delikatnie przetrzyj. Na koniec opłucz i osusz.

Skuteczny płyn do mycia okien

Potrzebujesz: 

– pół szklanki octu
– pół szklanki wody

Opcjonalnie możesz dodać ulubiony olejek eteryczny. Całość przelej do atomizera, wymieszaj i możesz przystąpić do mycia okien. Płyn doskonale radzi sobie z myciem szyb i luster. Przy użyciu odpowiedniej, czystej szmatki radzi sobie nawet lepiej niż niektóre, popularne środki czystości dostępne w sklepach.